عرق خارشتر

عرق خارشتر


عرق خارشتر

در ادامه مطالب مرتبط با خواص انواع عرقیات مثل عرق نسترن این بار می خواهیم در مورد عرق خارشتر که جز یکی از معروف ترین انواع عرقیجات است صحبت کنیم .

عرقیات گیاهی با فوایدی که دارند سالیان زیادی است که مورد توجه بسیاری از افراد بوده است و بسیاری از اطبا و مردم عادی از خواص این گیاهان دارویی همیشه بهره برده اند .

اگر علاقه مند به دانستن اطلاعاتی در مورد عرق خارشتر هستید تا پایان با ما همراه باشید .

عرق خارشتر از تقطیر آب به همراه ریشه و گیاه خارشتر به دست می آید که تمام خواص در این روش به خوبی حفظ می شود .

برای استفاده از عرقیجات حتما قبل از مصرف باید طبع آن را دانست و به آن توجه داشت ، در مورد خارشتر باید گفت طبع این گیاه گرم و خشک می باشد . با توجه به این که این گیاه طبیعت گرم و خشک دارد برای افرادی که به گرمی  حساسیت دارند و مزاج آن ها گرم است بهتر است با احتیاط مصرق شود .

خارشتر دارای 12 گونه جهانی است که از این 12 گونه ، 2 گونه آن در ایران یافت می شود . خارشتر در ظاهر ارتفاعی تا 1 متر دارد که خارهای آن سبز رنگ می باشد و برگ های آن بیضی شکل است . به میوه خارشتر ترنگبین یا ترنجبین گفته می شود که معنی آن عسل تر می باشد . این گیاه ریشه آن به عمق 7 متر هم می تواند برسد ، بسیار مقاوم به سرما است .

از خواص و فواید خارشتر در زیر به چند خاصیت مهم آن اشاره می کنیم :

اولین خاصیت مهم خارشتر تاثیر آن در کاهش وزن و لاغری می باشد . طبع گرم عرق خارشتر در بالا گفته شد ، به دلیل داشتن همین طبع گرم دارای خاصیت چربی سوزی است و می تواند غدد عروقی بدن را فعال کند و سوخت و ساز بدن را زیاد کند . افزایش در سوخت و ساز بدن باعث چربی سوزی و در نتیجه کم کردن وزن می شود ، پس می توان گفت عرق خارشتر برای کم کردن وزن مناسب است .

دومین خاصیت مهم عرق خارشتر دفع سنگ کلیه و مجاری ادراری می باشد . رسوبات بیش از اندازه کلسیم در روده ها سبب بروز سنگ کلیه می شود . سنگ کلیه دارای 4 نوع متفاوت می باشد که هر کدام راه درمان متفاوتی دارند . در نوعی که منشا آن کلسیم است می توان از خارشتر کمک گرفت . همچنین عرق خارشتر خاصیت ضد گرفتگی ( اسپاسم ) ، ضد قولنج و ضد عفونت کلیه را دارد .

مصرف خارشتر برای دفع سنگ کلیه بهتر است همراه با عرق خارخاسک یا عرق کاسنی باشد . البته تمامی این مصارف به طبع و مزاج شما بستگی دارد و برای افراد سرد مزاج متفاوت است .

سومین خاصیت مهم عرق خارشتر ارتباط این گیاه با سیستم ایمنی بدن می باشد . طبق تحقیقاتی که صورت گرفته ریشه این گیاه در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است و همچنین در درمان و از بین رفتن بیماری ایدز گزینه مناسبی می باشد.

عرق خارشتر
عرق خارشتر

خواص دیگر خارشتر

  • مفید برای درمان اسهال
  • در درمان بیماری هایی که ریشه آن ضعف اعصاب می باشد مفید است .
  • در تقویت دستگاه گوارش و معده موثر است ، به هضم بهتر غذا کمک می کند .
  • خارشتر در تصفیه خون نقش دارد .
  • خارشتر خاصیت آنتی بیوتیک دارد .
  • خارشتر در درمان بواسیر مفید است .
  • خارشتر انگل روده را دفع می کند .
  • خارشتر خاصیت ضد تب و لرز و سیاه سرفه دارد .

*مصرف عرق خاشتر برای خانم های باردار و شیرده

در دوره بارداری و شیردهی بسیاری از داروهای شیمیایی و حتی داروهای سنتی و گیاهی غیر قابل استفاده و مضر می باشند . برای خانم های بارداری که در این دوران به سنگ کلیه مبتلا م شوند مصرف خارشتر بسیار مفید است . با این حال باید حتما توجه داشت برای خانم های باردار و شیرده مصرف کلیه داروها چه گیاهی و چه شیمیایی حتما باید زیر نظر پزشک و با مشورت پزشک باشد .

عوارض و موارد منع مصرف خارشتر

به دلیل تاثیری که عرق خارشتر بر غدد عروقی بدن می گذارد و آن ها را فعال می کند مصرف این گیاه برای بیماران قلبی بهتر است با احتیاط و مشورت پزشک باشد .

مصرف گیاهان دارویی به طور کلی عارضه یا مشکل خاصی را نمی تواند داشته باشد ، اما زیاده روی در مصرف هر دارویی گیاهی و شیمیایی می تواند باعث بروز مشکل شود .

عرق خارشتر را بهتر است افراد گرم مزاج مصرف نکنند ، چون همانطور که گفته شد خارشتر دارای طبع گرم و خشک می باشد و می تواند برای افراد گرم مزاج مضر باشد .

بیماران دارای بیماری حصبه ، اسهال خونی ، آبله و خون ادراری نیز از خوردن و مصرف خارشتر دوری کنند .

در مورد مصرف عرق خارشتر برای خانم های باردار هم حتما باید زیر نظر پزشک و با مشورت انجام شود .

امتیاز این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *