عرق شاتره

عرق شاتره


عرق شاتره

گیاه شاتره که آن را به نام های دیگری مانند بقلة الملک ، شاه ترج و پیت پاپارا در کتاب های طب سنتی می شناسند دارای طبع سرد است . به همین منظور از شاتره برای درمان گرمی استفاده می شود .درمان بیماری های کبدی نیز با این گیاه پیشنهاد می شود . عرق شاتره همچون عرق نعناع و عرق نسترن خواص بی شماری دارد.

در مورد شکل ظاهری این گیاه باید گفت که شاتره گیاهی است 1 ساله که برگ هایی نامنظم و بریده بریده دارد ، شاتره دارای ساقه هایی بسیار نرم و باریک که برگ های آن آبی و خاکستری رنگ است . گل هایی به رنگ های بنفش و صورتی دارد و میوه های کروی شکل است .

اگر چنین گیاهی را مشاهده کردید و خواستید از شاتره بودن آن اطمینان پیدا کنید تنها کافی است چند برگ از ای گیاه را فشار دهید ، فشار دادن برگ های این گیاه باعث می شود عطر شاتره را حس کنید .

تمامی قسمت های شاتره قابل استفاده است به جز ریشه آن ، طعم گیاه شاتره رو به تلخی است که این خود جز تفاوت های منحصر به فرد این گیاه است .

دامنه های زاگرس ، دشت های کردستان ، اقلید فارس ، و خراسان رضوی محل رویش شاتره در ایران است اما این گیاه در اصل بومی اروپا و شمال آفریقا می باشد .

همانطور که اشاره شد شاتره دارای طبع سردی است که بیشتر در درمان بیماری های پوستی استفاده می شود .

از دیگر کاربردهای شاتره می توان به تنظیم عملکرد کبد اشاره کرد . زمانی که کبد به خوبی  فعالیت خود را انجام دهد سموم بدن به راحتی دفع می شود . زردی پوست از بین می رود و در نتیجه آرامش روحی در بدن ایجاد می شود .

دم کرده گیاه شاتره دارای خواص بیشتری نسبت به عرق شاتره است اما دسترسی آسان به عرق گیاه شاتره باعث مصرف بیشتر آن می شود .

علاوه بر خواصی که گفته شد طی تحقیقاتی به اثر بخشی شاتره در کاهش تپش قلب ، خاصیت ضدعفونی کنندگی ، ضد گرفتگی ، آرامبخش بودن و مقوی برای معده رسیده اند .

عرق شاتره
عرق شاتره

دیگر خواص عرق شاتره

عرق شاتره و ارتباط آن با هضم غذا

عرق شاتره به آنزیم های گوارشی کمک می کند و ترشح آن ها را نیز بهبود می بخشد . وقتی این آنزیم ها ترشح می شود به سرعت و راحتی هضم غذا کمک می کند .

شاتره به کسانی که دارای اشتهای ک هستند و در خوردن غذا مشکل دارند نیز کمک می کند ، زیرا شاتره دارای خاصیت اشتها آوری است به دلیل تاثیرات مفیدی که بر روی دستگاه گوارش دارد .

عرق شاتره و درمان غلظت خون

غلظت خون منجر به تیرگی پوست می شود . افرادی که دارای غلظت خون هستند پوست آن ها کم کم از روشنی رو به تیرگی می رود که مصرف شاتره باعث کمک به رقیق تر شدن خون و بهتر شدن جریان آن می شود . مصرف گیاه شاتره باعث پاکسازی خون می شود .

عرق شاتره و تاثیر آن بر سلامت پوست

خاصیت آنتی اکسیدان عرق شاتره از بین برنده رادیکال های آزاد است . از بین رفتن رادیکال های آزاد پوست سلامت  و روشن شدن آن را در پی دارد . ترکیبات موجود در عرق شاتره باعث بهبود جوش های چرکی و آکنه می شود .

عرق شاتره و تاثیر آن بر درمان لاغری

در مورد خواص عرق شاتره در تاثیرات آن بر هضم غذا گفته شد . عرق شاتره نوشیدنی افزایش اشتها می باشد ، به دلیل دارا بودن مواد مغذی فراوان می تواند باعث افزایش وزن شود . افرادی که دارای بی اشتهایی و لاغری هستند توصیه می شود که از این عرق استفاده کنند .

عرق شاتره و تاثیر آن بر سلامت قلب

رادیکال های آزاد منشا اکثریت بیماری های قلبی است . خاصیت آنتی اکسیدان عرق شاتره تاثیرات فعالیت های آن ها را از بین می برد ، طپش قلب را کم می کند و از بروز بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند .

عرق شاتره
عرق شاتره

مضرات و موارد منع مصرف عرق شاتره

در کل مصرف شاتره با توجه به فواید آن ضرر خاص و مشکلات جدی را به وجود نمی آورد اما مصرف بیش از حد هر گیاه دارویی می تواند باعث بروز مشکلاتی شود .

در عرق شاتره مصرف بیش از حد این گیاه می تواند باعث مسمومیت و بروز بیماری هایی مثل اسهال ، گرفتگی های عضلات ناشی از سردی بیش از حد و همچنین تنگی نفس شود .

کودکان زیر 7 سال نباید از این گیاه استفاده کنند .

زیاده روی در مصرف گیاهان دارویی چه با طبع گرم و چه با طبع سرد برای خانم های باردار و شیرده همیشه باید با مشورت و نظر پزشک متخصص و با احتیاط مصرف شود.

بارها در مورد خواص گیاهان دارویی گفته شد اما در صورت بروز مشکل یا حساسیت سریعا باید به پزشک مراجعه شود .

امتیاز این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *