عرق چهل گیاه

عرق چهل گیاه


وقتی نام عرق چهل گیاه را می شنویم فکر می کنیم که این عرق از چهل گیاه تهیه شده است ، در صورتی که برخلاف اسم آن این عرق از چند گیاه مفید که با هم ترکیب می شوند به دست می آید .

عرق چهل گیاه از گیاهانی مثل شیرین بیان ، نعنا ، پونه ، آویشن و … تشکیل شده است . این گیاهان از جمله ترکیبات معجزه آسای عرق چهل گیاه هستند . ترکیبات گیاهان دیگری همچون رازیانه ، هل ، بادرنجبویه ، گل گاو زبان ، کاسنی ، زنجبیل ، بهار نارنج و زیره سیاه نیز می تواند در عرق چهل گیاه باشد .

عرق چهل گیاه داروی بسیار مؤثر در درمان ناراحتی های گوارشی است . ترکیبات پونه ، نعناع و آویشن و اکثر گیاهان موجود در این عرق شناخته نشده در بین مردم به ناراحتی های گوارشی کمک می کند .

طبیعت عرق چهل گیاه گرم است . بخاط وجود گیاهانی که خود دارای طبعی گرم هستند این عرق برای افراد طبع سرد توصیه می شود .

خواص عرق چهل گیاه 

عرق چهل گیاه
عرق چهل گیاه
 • عرق چهل گیاه با طبع گرم باعث ایجاد آرامش اعصاب می شود . این عرق مشکلات اعصاب و روان را بهبود می بخشد .
 • عرق چهل گیاه حالت تهوع را بهبود می بخشد و مانع از استفراغ می شود .
 • عرق چهل گیاه از ترش کردن معده (رفلاکس) جلوگیری می کند .
 • عرق چهل گیاه در هضم بهتر غذا مؤثر است .
 • عرق چهل گیاه مشکلات و ناراحتی های معده و روده را بهبود می بخشد .
 • عرق چهل گیاه نفخ و التهابات بدنی را رفع می کند . در وافع به نوعی در کاهش وزن مؤثر است .
 • عرق چهل گیاه باعث شادابی پوست می شود و بر روی لک و جوش های پوستی تاثیر می گذارد .
 • عرق چهل گیاه با طبع گرم برای اغلب درد های قاعدگی و مشکلات و گرفتگی های عضلانی ایجاد شده مانند درد شکم و کمر مفید است .
 • عرق چهل گیاه فشار خون را کاهش می دهد .
 • عرق چهل گیاه در دل درد های مربوط به مزاج سرد و دل پیچه مؤثر است و آن ها را درمان می کند .
 • عرق چهل گیاه در درمان سرما خوردگی مفید است . برای بهبود علائم سرما خوردگی مصرف دمنوش ها یا عرق گیاهانی مثل آویشن و زنجبیل که در ترکیب این عرق وجود دارد به عفونت های مربوط به ویروس سرماخوردگی کمک می کند .

عوارض و موارد منع مصرف عرق چهل گیاه 

یکی ار مهمترین موارد منع استفاده ازد عرق چهل گیاه برای خانم های باردار می باشد . به دلیل وجود ترکیبات گیاهانی مثل شوید ، رازیانه و عرق بید و همچنین طبیعت بسیار گرم عرق چهل گیاه احتمال سقط جنین یا زایمان زود رس در خانم های باردار وجود دارد .

در نوزادان زیر 6 ماه مصرف کلیه داروها باید حتما با مشورت پزشک صورت گیرد .

طبیعت گرم این عرق همانطور که گفته شد برای افراد با طبع سرد (سرد مزاج) مناسب است . مصرف عرق چهل گیاه برای افرادی که دارای مزاج گرم هستند با عوارض به هم خوردن تعادل بدن همراه است .

برخی از ترکیبات عرق چهل گیاه 

عرق چهل گیاه
عرق چهل گیاه

آویشن: دارای طبیعت گرم و خشک است ، رفع بیماری های ناشی از درد کلیه ، سیاه سرفه ، مشکلات معده و روده و … ، همچنین به درمان نقرس رفع درد های سیاتیک و مفاصل و … کمک می کند .

اسفرزه : عرق گیاه اسفرزه دارای طبیعت سرد و تر می باشد . مناسب در درمان زخم معده ، یبوست  ، نارسایی کلیه و کبد و … می باشد .

اسطوخودوس : دارای طبیعت گرم می باشد . در درمان آسم ، سرفه ، ناراحتی مقعد ، کلیه ، کبد ، امراض عصبی و … مناسب است . 

افسنتین : این گیاه در خانم های شیر ده باعث زیاد شدن شیر آن ها می شود . در خونریزی بینی مفید است افسنتین در بالا بردن خاصیت عرق چهل گیاه تاثیر گذار است .

ریشه بابا آدم : طبیعت این گیاه گرم و تر است . به کاهش قند خون ، بهبود جوش های صورت ، رماتیسم ، اگزما کمک می کند . می تواند سرخک و مخملک را نیز درمان کند .

بادرنجبویه : درد دندان را تسکین می دهد . تنگی نفس و طپش قلب را از بین می برد . سبب تقویت و زیاد شدن حافظه می شود .

بارهنگ : طبع سرد و تر دارد . امراض پوستی و سوختگی های سطحی را درمان می کند . خاصیت بارهنگ در عرق چهل گیاه در این است که می تواند میزان زیادی از طبع گرم سایر ترکیبات عرق چهل گیاه را کم کند .

در نهایت استفاده از تمامی دارو ها چه در طب سنتی چه در طب مدرن همه علاوه بر فواید از عوارضی نیز برخوردار هستند . 

بهتر است قبل از استفاده از هرگونه داروی گیاهی یا شیمیایی با پزشک و افرادی که دارای صلاحیت تشخیص استفاده از این داروها هستند مشورت کنیم .

امتیاز این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *