خواص عرق کشمش

خواص عرق کشمش


خواص عرق کشمش

عرق کشمش بر خلاف دیگر عرق های طبیعی مانند عرق بیدمشک دارای الکل می باشد. الکل موجود در عرق کشمش یکی از سنگین ترین در نوع خود است و بین 45 تا 55 درصد الکل دارد.

به عرق کشمش در ابران عرق سگی هم گفته می شود علت نامگذاری عرق کشمش به عرق سگی در ایران عکس سگی است که در اولین نوع بطری های این نوع الکل چاپ و به فروش میرفت. قبل از انقلاب در ایران این نوع الکل در کارخانه ای در قزوین تولید و در می خانه های سراسر کشور به فروش می رسید.

عرق سگی
عرق سگی

خواص عرق کشمش

متاسفانه در ایران ناخالص ترین عرق موجود عرق کشمش است به دلیل اینکه مصرف الکل در ایران ممنون بوده و الکل به صورت غیر استاندارد تولید می شود.

بسیاری از مردم الکل اولیه بیرون آمده از دیگ تقطیر را به عنوان سر گل عرق کشمش میشمارند که این ذهنیت بسیار نادرست است چون اولین خروجی از دیگ تقطیر حاوی مقدار زیادی اتانول است که این الکل غیر خوراکی بوده و باعث مرگ و کوری میشود.

همچنین برای استاندارد سازی الکل خوراکی در کارخانجات بزرگ الکل را از صافی مخصوصی از جنس زغال صاف کرده که این امر باعث میشود که رادیکال های آزاد به وجود آمده در زمان تقطیر را صافی جذب کرده و الکلی خالص تر را تحویل دهد.

رادیکال های آزاد باعث بروز سرطان در انسان ها می گردد.

فواید عرق کشمش

پژوهشگران و پزشکان تا به حال دلایل محکمی برای خواص الکل و بخصوص فواید عرق کشمش نیاورده اند و دلیلی را هنوز ارائه نداده اند ولی مضرات عرق کشمش بر کسی پوشیده نیست و بسیاری ار پزشکان توصیه میکنند که مصرف الکل بسیار زیان بار است.

مضرات عرض کشمش

  1. الکل موجود در عرق کشمش مثل همه الکل های دیگر اعتیاد آور بوده و اعتیاد به الکل بسیار مرگبارتر و زیان بار تر از مواد مخدر دیگر است.
  2. الکل موجود در عرق کشمش باعث از بین رفتن مینای دندان ها شده و خرابی دندان را در پی دارد.
  3. دستگاه گوارش به دلیل حضم سخت الکل آسیب میبیند و مخصوصا الکل زیاد عرق کشمش باعث زخم معده خواهد شد.
  4. به دلیل اعتیاد به الکل در طولانی مدت فرد مصرف کننده عصبی و به بیماری های روحی و روانی دچار خواهد شد.
  5. الکل باعث مبتلا شدن به انواع سرطان ها می گردد.

بعضی از فواید عرق کشمش یا عرق سگی

این فواید تایید نشده است و هیچ گونه منبع علمی ندارد

  1. باعث از بین رفتن سنگ کلیه خواهد شد.
  2. در بعضی موارد ابتلا به افسردگی تجویز میکنند.
  3. الکل خواب آور است و در بعضی از شربت های خوراکی استفاده میشود.
  4. الکل ضدعفونی کننده است و این ثابت شده است منتها الکل ضد عفونی کننده به هیچ وجه قابل خوردن نیست.

الکل در اسلام

دین اسلام ساخت و مصرف الکل را جرام میداند. تمامی مراجع تقلید در اسلام چه شیعه و چه اهل سنت خوردن الکل را حرام می دانند. خوردن الکل مثل عرق کشمش یا شراب انگور در اسلام حرام است و در ایران خوردن شراب و مشروبات الکلی حکم شلاق دارد.

ممنوعیت الکل در جهان به ایران محدود نمیشود در آمریکا هم در سال های بین 1920 تا 1933 این ممنوعیت برقرار بود که بعد ها با اصلاحیه 18 قانون اساسی آمریکا این ممنوعیت برداشته شد هرچند هنوز هم در برخی از ایالت های آمریکا که به مناطق خشک الکلی معروف هستند مصرف مشروبات الکلی در فضا های عمومی و همچنین فروش مشروبات الکی ممنوع است و شامل جریمه های سنگینی خواهد بود.

در اکثر مناطق خاورمیانه هم مصرف مشروبات الکلی در فضاهای عمومی ممنوع است. در سال های اخیر کشورهای اسلامی نظیر عربستان،امارات،ترکیه و کشورهای رو به پیشرفت مصرف مشروبات و شراب را آزاد کرده اند ولی همچنان قانون مشخص و شفافی را دارا نمیباشند. در این میان ترکیه آزادترین کشور اسلامی از لحاظ مصرف مشروبات الکلی است و مشروب ملی آن ها راکی است که آن را با آب مخلوط کرده و شیری رنگ میشود و از رازیانه گرفته می شود.

طرز تهیه عرق کشمش

طرز تهیه عرق کشمش به سادگی که فکر می کنید نیست تهیه عرق کشمش مراحلی طولانی دارد و برای تهیه عرق کشمش خوب باید تمامی ظروفی که استفاده می‌کنید استریل باشد و تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنید برای تهیه عرق کشمش خوب ابتدا مویز یا کشمش با کیفیت را پاک کرده یعنی تمامی کشمش های خراب آب یا کپک زده را جدا کنید تمامی چوب های آن را بگیرید و کشمش ها را چند بار شسته و آبکش کنید و در آفتاب پاک کنید.

 در مرحله ی  کشمش ها را در یک دبه میریزند و مقداری آب به آن اضافه می کند و این مخلوط را در جای گرمی نگهداری میکند روزانه باید به این مخلوط سر زده و آن را چندین بار هم بزنید و مراقب باشید که در طرز تهیه عرق کشمش این محلول کپک نزند در صورتی که محلول کپک بزند باید تمامی مخلوط را دور بریزید بعد از این که زمانی طولانی حداقل ۴۰ روز گذشت محلول شروع به الکل سازی می کند و شما به راحتی بوی الکل را احساس می کنیم بعد از چهل روز مخلوط کشمش و آب که الکل تولید کرده است آماده تقطیر می باشد.

برای گرفتن الکل از محلول باید آنرا درون زودپز ریخته و به زودپز حرارت دهید و از سر زودپز لوله مسی که از از یک ظرف آب خنک می گذرد تا بخار را به مایع تبدیل کند و انتهای لوله مسی را درون یک ظرف برای جمع آوری الکل قرار دهید.

معمولاً گرفتن الکل و تهیه عرق کشمش به ۴ تا ۵ ساعت زمان نیاز دارد.

علت کپک زدن عرق کشمش

 علت کپک زدن عرق کشمش می توانند دلایل زیادی داشته باشند که یکی از آن دلایل وجود ناخالصی و آب در عرق کشمش اصل است.

  علت دیگری که در کپک زدن عرق کشمش موثر است وجود چوب کشمش  در مراحل عرق گیری است.

 علت کپک زدن عرق کشمش هر چه که باشد در صورتی که عرق کپک زده باشند به هیچ عنوان آن را مصرف نکنید.

چگونه عرق کشمش را خوش طعم کنیم

برای خوش طعم کردن عرق کشمش می توانید از آب میوه های ترش استفاده کنیم معمولاً برای مصرف عرق کشمش و خوش طعم کردن آن از آب انار و آب آلبالو  استفاده می کنند.

 هرچند عرق کشمش اصل بسیار خوش طعم است  و تلخی قابل تحملی دارد.  همچنین شما می توانید برای خوش طعم کردن عرق کشمش بعد از خوردن یک گیلاس عرق  از ماست خیار،  ماست موسیر، انواع میوه ها به عنوان مزه بعد از خوردن  استفاده کنید.

 همچنین برای خوش طعم کردن عرق کشمش آنرا با نوشابه نیز مخلوط می کند همینطور می توانید به جای نوشابه از آبهای گازدار نیز استفاده کنید.

سوالات متداول

فواید عرق کشمش چیست؟

عرق کشمش فواید بی شماری دارد یکی از فواید عرق کشمش رفع سنگ کلیه است البته این مورد هنوز توسط پزشکان تایید نشده است.

نحوه گرفتن عرق کشمش

طرز تهیه عرق کشمش با تخمیر و حرارت دادن به کشمش است اما در ایران با زودپز و در خانه انجام میشود.

4.6/5 - (45 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *